Organiz├ítor « ┼áv├íbkobra┼ł├í

Organizátor

P├írnick├┤ ┼ív├íbkobra┼ł├í organizuje od roku 2007 Obec P├írnica v spolupr├íci s Miestnym kult├║rnym strediskom.

Obec Párnica

Obec P├írnica le┼ż├ş v juhoz├ípadnej ─Źasti Oravy v ├║dol├ş rieky Orava, na ceste z Kra─żovian do Doln├ęho Kub├şna. Le┼ż├ş v nadmorskej v├Ż┼íke 458 m nad morom obklopen├í pohoriami Malej Fatry, Oravskej vrchoviny a Cho─Źsk├Żch vrchov.

Hist├│ria a s├║─Źasnos┼ą

S n├ízvom P├írnica sa prv├Ż kr├ít stret├ívame v┬áarch├şvnych dokumentoch z┬ároku 1382, ktor├ę vznikli pri popise chot├íra zemianskej osady Istebn├ę. Z najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou vtedy obec P├írnica e┼íte neexistovala. Prv├Ż zn├ímy doklad o┬ájej existencii poch├ídza z┬ároku 1420 ako ÔÇťVilla ParniceÔÇť poddansk├í obec Oravsk├ęho hradu.

P├┤vod n├ízvu bol odvoden├Ż ├║dajne od prame┼ła teplej vody tzv. teplice, alebo P├írnice ktor├Ż sa nach├ídza za obcou smerom na Z├ízriv├║. Ani po─Źas zimn├Żch mesiacov voda nezam┼Ľzala a┬áneust├íle sa z┬ánej parilo. V┬ásedemdesiatych rokoch dvadsiateho storo─Źia tu hydrol├│govia uskuto─Źnili prieskumn├Ż vrt.

V┬ároku 1918 bolo v┬áP├írnici evidovan├Żch okolo 1091 obyvate─żov. Ich hlavn├Żm zdrojom ob┼żivy bolo po─żnohospod├írstvo spojen├ę s┬áchovom dobytka a oviec. ─îas┼ą z┬ánich sa venovala ┼ąa┼żbe dreva. Obyvate─żstvo P├írnice tvorili predov┼íetk├Żm sedliaci. Okrem po─żnohospod├írstva sa venovali aj remesl├ím. Roz┼í├şren├ę bolo najm├Ą kol├írstvo, stol├írstvo a┬árezb├írstvo, ┼żeny sa venovali ┼íitiu a┬ávy┼í├şvaniu.

Po stavebnej uz├ívere ktor├í trvala viac ako 20 rokov sa do obce za─Źala vraca┼ą mlad├í gener├ícia a obec za─Źala znova ┼żi┼ą. V s├║─Źasnosti m├í obec 800 obyvate─żov ┼żij├║cich v 340-tich domoch.

P├írnica je strediskov├í obec na kri┼żovatke ciest do Kra─żovian, ┼Żiliny a Doln├ęho Kub├şna. V jej katastri sa nach├ídzaj├║ turistick├ę ale aj oddychov├ę vo─żno─Źasov├ę z├│ny (tenis, ly┼żovanie, ┼íportov├Ż rybolov, futbal, …).

V obci a jej okol├ş sa nach├ídza aj mno┼żstvo ubytovac├şch zariaden├ş, ─Źi u┼ż formou hotelov a penzi├│nov (Hotel Smre─Źina Mal├í Lu─Źivn├í, Penzi├│n ADAK P├írnica, …), alebo formou ch├ít.


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress